Przychód Pasywny

          Przychód Pasywny. Bardzo popularny zwrot wśród ludzi którzy zajmują się wolnością finansową. Właściwie zwrot ten jest znany i rozumiany przez wszystkich. Ale czy na pewno?

Przychód Pasywny

          Dla mnie osobiście przychód pasywny pozwala łatwiej żyć. Bo czy nie przyjemnie było by gdyby przychód pasywny pokrywały by np koszty związanych z zamieszkaniem. Każdy kto mieszka poza rodzinnym domem inie nie ma własnego mieszkania wie jakie wydatki są związane z wynajmowaniem mieszkania. Potrzebujesz około 1500zł w niewielkiej miejscowości za niewielkie 40m3 mieszkanie aby pokryć odstępne, czynsz do wspólnoty + wody, prądu, gazu, internetu. Do tego dochodzą rachunki za telefon i telewizję. Ja osobiście nie korzystam ani z telewizji  ani z telefonu stacjonarnego w mieszkaniu.

Wiec należało by pomyśleć jak wygenerować takie przychody pasywne, czyli takie przychody które co miesiąc pojawiają się na naszym rachunku bankowym kompletnie bez naszego udziału lub też z bardzo niewielkim zaangażowaniem. Przychody pasywne na poziomie 2500zł na miesiąc wystarczą Ci na pokrycie kosztów zamieszkania w Polsce nawet w większej miejscowości oczywiście bez przepychu i luksusu. Poziom przychodów pasywnych na poziomie 7000zł zapewni Tobie i twojej rodzinie całkiem bezpieczny poziom życia bez konieczność pracy.

Pytanie jak uzyskać taki poziom przychodów pasywnych generowany przez nasze aktywa. A no właśnie i tu pojawia się kolejna słowo klucz czyli AKTYWA. Bardzo ciekawą i prostą definicje przedstawia w swojej książce Robert Kiyosaki. Najprościej rzecz ujmując Aktywa to te części majątku które co miesiąc generują pieniądze, które wpływają do twojego portfela. Najlepiej było by, żeby te środki były generowane przez aktywa bez twojego udziału.

Przychody pasywne z mieszkań pod wynajem.

          A wiec jak można osiągnąć wolność finansową na poziomie wspomnianych wcześniej 7000zł miesięcznie. Jedną z najbardziej popularnych dróg to tego jest najem mieszkań. Do osiągnięcia dochodu na poziomie 7000zł na miesiąc wystarczy w zasadzie 10 mieszkań w mniejszej miejscowości lub też 4 mieszkania w większych miastach.

Koszt nabycia w zasadzie jest dość zbliżony, u należy spojrzeć na najem od strony praktycznej czyli przede wszystkim gdzie mieszkasz Ty. Wynajem mieszkań oddalonych o 300 kilometrów może być po pewnym czasie problematyczna chyba że oddamy je pod pełne zarządzanie agencji nieruchomości wyspecjalizowanej w prowadzeniu najmu. Tak czy tak na początku przygodę z najmem najlepiej zacząć od miejscowości w której mieszkasz lub pobliskiej do której nie masz więcej niż 50 km.

Przewrotnie użyłem słowa wystarczy 10 mieszkań gdyż wiem z doświadczenia że proces pozyskiwania mieszkań pod wynajem jest długotrwały i nie do końca prosty. Jest ro za to świetna forma akumulacji kapitału np z twojego biznesu. W tym przypadku zakumulowany majątek musi wynieść ok 2 000 000 zł Temat budowy portfela mieszkań pod wynajem rozwiniemy na podstronie Najem Mieszkań.

Przychody Pasywne z Gruntów Rolnych

        Kolejną formą idealną do generowania przychodów pasywnych i mniej znaną jest dzierżawa gruntów rolnych. Jest to świetny sposób na ochronę twojego kapitału przed inflacją. W dzisiejszych czasach w Europie, przy systemie dotacji unijnych jakie funkcjonują bez problemu wydzierżawisz ziemię rolną za 1000zł za ha. a wiec z prostej kalkulacji musimy mieć 84 ha ziemi rolnej aby wygenerować dochód na poziomie 84 000zł na rok czyli 7000zł ma mc. W praktyce oczywiście musisz posiadać więcej ziemi jest to około 100 ha gdyż musimy pamiętać o opodatkowaniu. Tu zakumulowany majątek musi wynieść około 5 000 000 zł przy dzisiejszych cenach gruntów rolnych.

Przychody pasywne z wartości intelektualnej.

          W śród zyskujących coraz większą popularność metod na pozyskanie przychodu pasywnego staja się tantiemy, kursy online i inne tego typu rzeczy. Są o wiele tańszą formą pozyskania przychodów pasywnych ale pochłaniają bardzo wiele czasu do ich sporządzenia. Jest to niejako produkcja wartości niematerialnej którą następnie odsprzedajemy. Dobrym przykładem są książki czy ebooki. Oczywiście książka ma formę materialną ale wartość w niej zawarta jest niematerialna. Raz napisana generuje dochód przez wiele lat a nawet pokoleń. Bardzo popularne są książki o rozwoju osobistym czy też książki o wynajmowaniu mieszkań. Ktoś tworzy wartość swojego portfela opartą na mieszkaniach, dzieli się tym z innym poprzez przekazywanie wiedzy tworząc kolejną wartość dodaną i przychód pasywny. Świetnym przykładem jest Robert Kiyosak który więcej pieniędzy zarobił na książkach o inwestowaniu w nieruchomość niż na nieruchomościach.

Akcje giełdowe a Przychód Pasywny

          Akcje giełdowe, a w szczególności akcje spółek dywidendowych są świetną formą aktywów które generują przychody pasywne. O ile na pewnym poziomie aby efektywnie zarządzać majątkiem opartym na mieszkaniach i przychodzie opartym na najmie musisz albo stworzyć biznes który będzie to robił za Ciebie albo oddać jakiejś profesjonalnej firmie, o tyle w przypadku akcji kwotą rządu nawet kilku set milionów możesz zarządzać samodzielnie, oczywiście jeśli masz odpowiednią wiedzę. Szczególnie spółki dywidendowe które kupujesz i nigdy ich nie musisz sprzedawać aby generowały dla Ciebie dochód pasywny

dochod-pasywny-Marcin-Rosinski
dochod-pasywny-Marcin-Rosinski

Najem innych nieruchomości

Najem innych nieruchomość niż mieszkania. Mogą to być lokale użytkowe, hale, magazyny itd. Jest to forma najmu która będzie od Ciebie wymagała prowadzenia firmy i bycia VATowcem ale ma to też swoje plusy.

Pozostając przy najmie ciekawą formą i mniej rozpowszechnioną jest najem garaży i miejsc parkingowych. Jest to forma dostępna dla osób fizycznych bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.

Rozklad-przychodow-2014-Marcin-Rosinski
Rozklad-przychodow-2014-Marcin-Rosinski

MLM a Przychód Pasywny

MLM czyli Multi-level marketing (marketing wielopoziomowy). Jest to biznes w którym faktycznie na pewnym poziomie nie musimy się nim zajmować. Czerpiemy jedynie korzyści z pracy osób które pracują w naszej strukturze. Niejednokrotnie jest to temat dla wielu kontrowersyjny gdyż wiele firm używa niemoralnych praktyk względem swoich członków i klientów. Nie mniej jednak oceniając ten biznes pod kontem przychodu pasywnego muszę przyznać że jest to ciekawe rozwiązanie. Warto się temu przyjrzeć bliżej, może odnajdziemy firmę godną zaufania która pozwoli nam wygenerować przychód pasywny.

Biznes własny jako Przychód Pasywny

Biznes własny który jest zarządzany przez inne osoby. Przez menadżerów czy prezesów bez naszego udziału jest jedną z najlepszych i najdoskonalszych form przychodów pasywnych. Przy czym po pierwszym roku upada średnio 30% firm, wynik ten powiększa się do 70% już w pierwszych 5 latach.

Blogi

Blogi są nowoczesną formą zarabiania pieniędzy, a raczej firmy komercjalizacji bloga. Blog raczej jest elementem który prowadzimy czynnie, a wiec dlaczego wspominam o blogach w kontekście przychodów pasywnych. Blog prowadzimy raczej w tematyce która nas pasjonuje która może być formą rozrywki, a wiec z definicji nie jest czymś c musimy robić dla pieniędzy. Blogi można skomercjalizować, i czerpać z nich przychód pasywny w postaci dochodów z reklam. Jest wiele sposobów dzięki którym możesz zarabiać na blogu. Najbardziej popularne to reklamy, oferowanie produktów tematycznych czy sponsoring przez patrona. Blog na którym obecnie się znajdujesz marcinrosinski.pl jest prywatnym blogiem Marcina Rosińskiego nie ma on charakteru komercyjnego. Ja osobiście prowadzę parę blogów tematycznych np naprzemienna.pl

Bądź influencer-em

Pozostając w tematyce wartości intelektualnych, wirtualnych czy też internetowych trzeba wspomnieć o kanałach na youtube. Jako influencer można w dzisiejszych czasach całkiem nieźle zarobić. Ale niektóre osoby robią krok na przód i wykorzystują kanały takie jak youtube. Może to służyć do bardzo szerokiego zastosowania komercyjnego które może także generować przychody pasywne podobnie jak blog.

Elektrownia

Farma wiatrowa lub słoneczna wydaje się być świetnym sposobem na przychody pasywne, tu niestety trzeba w jednym momencie zorganizować więcej środków. Ale nie koniecznie, mamy przecież crowdfunding dzięki któremu możemy inwestować socjalnie i czerpać korzyści jako grupa.

Wynajem ruchomości

Wynajem ruchomości może być formą przychodów pasywnych. Możemy na przykład wynajmować samochody klasyczne które nabierają na wartości a oprócz tego czerpać korzyści z najmu.

Podsumowanie

Jest wiele sposobów na generowanie przychodów pasywnych właściwie wszystkie formy zarabiania mogą się nimi stać. Co do zasady należy pamiętać aby nasze przychody pasywne, co wynika z definicji były generowane bez naszego udziału. Przychody pasywne są tym lepsze im dłużej będą generować dla nas dochód i im większy będzie to dochód. Oczywiście zamiennie używam słowa dochód i przychów gdyż należy podkreślić że dla nas najistotniejszy jest dochód czyli przychód

Milion-zlotych-Marcin-Rosinski
Milion-zlotych-Marcin-Rosinski