Edukacja finansowa

Edukacja finansowa jest niezwykle ważna w życiu każdej osoby, która egzystuje w naszej cywilizacji. Ekonomia położyła na łopatki już niejedną wielką cywilizację z powodu błędnych praktyk zarządzających państwem jak chociażby upadek Imperium Rzymskiego z powodu „drukowania pieniędzy” poprzez zaniżanie realnej wartości złotych monet. Finanse i ekonomia mają ogromny wpływ na życie każdej jednostki w cywilizowanym społeczeństwie. Dzisiejszy styl życia na kredyt państw i ich obywateli jest przyczyną upadku wielu państw na świecie np. Grecja, Argentyna, Wenezuela.

Życie na kredyt w sferze państwowej i prywatnej przyczynia się do upadku cywilizacji, jaką znamy. Oczywiście trzeba tu powiedzieć, że kredyt to nie jakiś demon, są dobre i złe długi. W Biblii jest zakaz lichwy, czyli pożyczania na procent. Już starożytni wiedzieli jak to się kończy prędzej czy później. Pierwszymi, którzy w Europie obeszli to prawo zakazujące lichwy byli templariusze, którzy nie pożyczali niby na procent, ale za udzielenie pożyczki wyznaczali opłaty. To oni wprowadzili tak naprawdę cały system bankowy w dzisiejszy świat.

Banki i kredyty nie są oczywiście złe, tylko źle wykorzystywane przez pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Kredytodawca z założenia chce zarobić, a że ma wielką chęć zysku, to naciąga i oszukuje osobę, która od niego pożycza. Pożyczkobiorca z kolei ponosi winę, bo głównie używa kredytu w niewłaściwy sposób i przeważnie w konsumpcyjnym celu. Wiedza jest tu strażnikiem i gwarantem, że żadnej ze stron nie stanie się krzywda, a więc wiedza o finansach i ekonomii jest kluczowa w dzisiejszym świece.

Będę się starał przedstawić kilka najważniejszych aspektów finansów osobistych, jak i ekonomii w szerszym pojęciu. Nie mam zamiaru jednak pisać tu książki, wskaże jedynie kierunki poszukiwania wiedzy o tej tematyce.

 Autorzy których polecam